Çalışma saatleri
09:00 - 18:30
Adres
Adalet Mah. Şehit Fethi Sekin Cad. No:4 K:21 D:213 Novus Tower Bayraklı/İZMİR
0 (232) 503 40 63
info@zrzhukuk.com

Blog

İşvereni Kreş Açmadığı İçin İstifa Eden İşçi Kıdem ve İhbar Tazminatına Hak Kazanır
25
OCK

İşvereni Kreş Açmadığı İçin İstifa Eden İşçi Kıdem ve İhbar Tazminatına Hak Kazanır

İş sağlığı ve güvenliği faaliyetleri ile buna dayalı çıkartılan yönetmelikteki düzenlemelere uymak işverenin yükümlülükleri arasında olup buna aykırı davranışlarda bulunulması durumunda işçiye haklı nedenle iş sözleşmesini fesih imkanı tanımaktadır. İş akdini haklı nedenle fesih eden işçi bu durumda kıdem ve ihbar tazminatı haklarını talep etme imkanına sahip olmakla birlikte doğan diğer işçilik haklarını işverenden talep edebilecektir.

İŞTEN ÇIKARMAYA 3 AY YASAK GETİREN KANUN VE DİĞER DÜZENLEMELERİ
14
MYS

İŞTEN ÇIKARMAYA 3 AY YASAK GETİREN KANUN VE DİĞER DÜZENLEMELERİ

7244 sayılı ‘’ Yeni Koronavirüs Salgının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ‘’ ile işveren tarafından; işten çıkarmaya 3 ay yasak getiren kanun 16/04/2020 tarihinde yasalaşmış ve işçi lehine bir düzenleme getirilmiştir. Normal şartlarda 4857 sayılı İş Kanunu uyarınca işverenin ülkemizde ve dünyada yaşanan koronavirüs salgını nedeniyle iş sözleşmesini zorlayıcı neden kapsamı altında derhal fesih hakkı bulunuyorken 16/04/2020 tarihli yasa ile salt ahlak ve iyiniyet kuralları dışında mevcut işçinin işten çıkarması engellenmiştir. Yasanın 9. Maddesi ile 4857 sayılı İş Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

TANIMA VE TENFİZ
11
MRT

TANIMA VE TENFİZ

Yabancı bir ülke mahkemesince verilmiş olan mahkeme kararlarının Türkiye’de uygulanabilirliği yoktur. Böyle bir kararın Türkiye’de de geçerli olabilmesi için öncelikle tanınması ve şartları varsa tenfizi de gerekmektedir. Görüldüğü üzere tanıma ve tenfiz işlemleri için bir mahkeme kararı aranmaktadır.